Dnes je sobota, 15. června a s iPhonem u ucha na vaši gratulaci čeká Vít.VoiceOver: Přečte vše, co vidí

  • Publikováno: 09. 01. 2024
  • Napsal: Martin Adámek
  • Kategorie: Ostatní

Jednou z prvních otázek, která vás asi napadne, je, jak mohou lidé se zrakovým handicapem vlastně ten dotykový mobil ovládat? Stačí jej prstem pohladit a on řekne vše. Je sice fakt, že v současnosti zde nastává čím dál větší boom umělé inteligence a představa, že když svůj chytrý mobil pohladíte na správných místech, tak vám řekne i to, co neví, není až tak nereálná, skutečnost je však zatím trošku jiná. U Applu je tím klíčovým pomocníkem VoiceOver. Co si pod tím představit? Jedná se o hlasovou syntézu, která je součástí operačního systému všech produktů společnosti Apple. Neznalým majitelům Apple produktů napovím, že VoiceOver si třeba jen tak na zkoušku mohou aktivovat v Nastavení > Zpřístupnění > VoiceOver.
Aktivace VoiceOveru však lze dosáhnout i mnohem snadnějším způsobem. Jelikož Apple jest společností sofistikovanou, mysleli vývojáři na sofistikovanost i v případě aktivace VoiceOveru a namísto postupného procházení Nastavení lze VoiceOver aktivovat pouhopouhým trojím stisknutím vypínacího tlačítka. Tuhle sofistikovanost ocení především právě uživatelé se zrakovým handicapem. Jakmile si takovýto uživatel obřadně rozbalí zakoupivší či doručivší balíček a z něj vytáhne nejnovější iPhone, iPad či Apple Watch, stačí daný produkt nejprve zapnout, následně třikrát zmáčknout hlavní/vypínací tlačítko a VoiceOver jest aktivován. Nicméně v onom Nastavení si lze VoiceOver vyladit k obrazu či spíše poslechu svému. Jedná se například o jeho hlasitost, rychlost předčítání, přiřazení položek do Rotoru coby užitečného pomocníka VoiceOveru a řadu dalších věcí. No a pak už stačí jen švihat prstem po displeji a VoiceOver předčítá vše, co se na displeji aktuálně nachází. Prostřednictvím VoiceOveru tak lze naprosto plnohodnotně pracovat s produkty Applu i v případě zrakového handicapu. A propó, právě myšlenka VoiceOveru byla myšlenkou zakladatele a stvořitele Applu - Steva Jobse. Ten totiž od samotného počátku razil teorii, že Apple produkty musí být přístupny zcela všem, handicapované nevyjímaje. Řada vychytávek je tak v Apple produktech i pro uživatele s různými druhy handicapu tělesného a Steve Jobs tak zcela evidentně svou teorii proměnil v praxi.


   

Anketa

Napište mi

Zeptejte se, na co chcete, na co chci, vám odpovím. K dispozici máte mail info@adamac.cz.Mapa stránek

Chcete-li si přehledně zobrazit seznam všech příspěvků, které jsou na tomto webu obsaženy či chcete-li trochu statistik, pak přesně k tomu je určena Mapa stránek.AdaMac na sociálních sítích

Dění na webu AdaMac můžete sledovat také na Facebooku.


Jste návštěvník číslo