Dnes je sobota, 27. července a s iPhonem u ucha na vaši gratulaci čeká Věroslav.







Siri: Ženská, která (ne)poslouchá na slovo

  • Publikováno: 16. 01. 2024
  • Napsal: Martin Adámek
  • Kategorie: Siri

Ačkoliv by označení „Siri“ mohlo v leckom vyvolat dojem, že se jedná o familiérní označení Siriuse Blacka coby postavy z nekonečného seriálu o Harrym Potterovi, skutečnost je trochu jiná. Jedná se o hlasovou asistentku, která je součástí všech produktů společnosti Apple. Dá se aktivovat delším podržením vypínacího tlačítka anebo pouhým zvoláním „“Hey Siri". A s příchodem iOS/iPadOS 17 už na Siri netřeba „heyovat“ a namísto toho stačí zvolat pouze „Siri“. Z iPhonu se následně ozve milý hlásek, který nám oznámí, že očekává naše příkazy. Nevíte, co si pod tím představit? Pak koukněte, jak si se Siri poradili pánové ze seriálu Teorie velkého třesku.


Proč Siri?

Je pravdou, že jméno Siri je poněkud netradiční a v kalendáři bychom jej asi nenašli. Odkud se tedy vzalo? Věc se má tak, že své kořeny nemá Siri v Applu, nýbrž u pánů Daga Kittlause, Adama Cheyera a Toma Grubera. Právě Dag Kittlaus byl spoluzakladatelem společnosti Siri Inc, která se zabývala vývojem hlasových technologií a umělé inteligence. Konkrétně se jednalo o interaktivní systémy, které měly reagovat na hlasové pokyny. Tento koncept se zalíbil Stevu Jobsovi, takže v roce 2010 Apple společnost Siri jednoduše zakoupil a Dag Kittlaus od té chvíle pracoval na vývoji hlasových technologií výhradně pro Apple. Z iPhonu tak Siri ke svým uživatelům poprvé promluvila na podzim roku 2011 a iPhonem, který měl tu čest ve svých útrobách Siri prvně přivítat, byl model iPhone 4S.


Umí či neumí?

Ačkoliv jsem zapřísahal věrnost Applu, a k tomu mi dopomáhej Tim Cook, jsem taky realista. A podívám-li se na tu Siri realisticky, tak musím říct, že by se ta holka mohla konečně naučit už taky něco nového. Její kamarádka od společnosti Google je mnohem chytřejší a taky umí česky. Siri se s vámi baví vskutku širokou škálou jazyků, češtinu tam však nenajdete. Ale to je řekněme pouze půl bídy. Je sice pravda, že je řada těch, kteří vám budou tvrdit, že Siri je chytrá holka a nic se učit nemusí, já však tuto hypotézu nesdílím. Zde spíše záleží na úhlu pohledu. Chcete spustit nějakou aplikaci? Jo, to pro Siri problém není. Stačí zvolat „Siri, open my Notes!“ a aplikaci Poznámky máte otevřenu v cuku letu. Tímto způsobem můžete například nastavovat budík, spouštět timer, požádat o vytočení nějakého kontaktu, provádět jednoduché matematické úkoly atd. Samozřejmě za předpokladu, že vládnete alespoň základy jazyka anglického. Požádáte-li však Siri o informace například o nějakém městě, státě či osobnosti, tak vám Siri sdělí pouze strohé „Here is what I found.“ a za touto nepříliš sdílnou hláškou následuje seznam odkazů, jako například Wikipedie apod. Výsledek je tedy ten, že než to páčit ze Siri, raději jít rovnou na vyhledávač od Googlu a informace hledat tam.


Resumé

Vezmu-li jakožto naprostý laik v úvahu fakt, že společnost Apple je jednou z nejbohatších společností světa a v případě finanční krize by mohla ze svého rozpočtu zcela v klidu dotovat Spojené státy americké, pak nerozumím tomu, proč Siri v určitých věcech již řadu let stagnuje a ne a ne se přiučit něčemu novému. Ale abych nekončil tak pesimisticky, tak nějaké pozitivum se zde přecijen najde. Vše, co před Siri řeknete, si ta holka nechává pro sebe. To taková Asistentka od Googlu má uši našpiclované nepřetržitě a majitelé mobilů s operačním systémem, jehož jméno nesmím vyslovit, se pak nestačí divit, jaké reklamy doslova na míru na ně z displejů mobilů nejrůznějších značek vyskakují.


   

Anketa





Napište mi

Zeptejte se, na co chcete, na co chci, vám odpovím. K dispozici máte mail info@adamac.cz.



Mapa stránek

Chcete-li si přehledně zobrazit seznam všech příspěvků, které jsou na tomto webu obsaženy či chcete-li trochu statistik, pak přesně k tomu je určena Mapa stránek.



AdaMac na sociálních sítích

Dění na webu AdaMac můžete sledovat také na Facebooku.


Jste návštěvník číslo